Perfect Picture to pierwszy w Polsce reality-show poświęcony fotografii
W programie Perfect Picture biorą udział gwiazdy ze świata telewizji, sportu, mody i muzyki, które pod okiem doświadczonych specjalistów, poznają tajniki fotografii i uczą się, jak wykonać perfekcyjne zdjęcie. Bohaterowie programu mierzą się z zadaniami poświęconymi różnym dziedzinom fotografii, korzystając z aparatów, obiektywów i drukarek Canon. Każdym odcinek ma temat przewodni, a na uczestników, czekają dwa zadania. Program jest prowadzony przez Patrycję Kazadi, a prace uczestników ocenia doświadczona fotografka, Zosia Promińska, której towarzyszą gościnni eksperci z branży foto. Nagrodą dla zwycięzcy jest pełnoklatkowy bezlusterkowiec Canon EOS R6 z obiektywem RF 24-105 mm, a także drukarka Canon MegaTank PIXMA G640. Fundatorem nagrody głównej jest Fotoforma.pl.
– Program jest skierowany do osób, które nie miały wcześniej w rękach aparatów. Liczymy, że Perfect Picture, zainspiruje wielu ludzi do twórczych działań, do sięgnięcia po aparat, i fotografowania. Będzie budować świadomość fotografii i pokazywać, że zdjęcia warto robić nie tylko smartfonami — mówi Michał Tobiasz, CEO i współwłaściciel Fotoforma.pl.
Z jakiego sprzętu korzystają uczestnicy programu Perfect Picture?
Lista zadań oraz rodzajów fotografii poruszonych w programie jest długa, zatem i lista odpowiedniego sprzętu nie może być krótka. Podstawą są jednak trzy bezlusterkowce z serii Canon EOS R.
Canon EOS R10
W programie Perfect Picture udział biorą osoby, które do tej pory fotografowały smartfonami. Nic zatem dziwnego, że w ich ręce powędrowały głównie aparaty dla początkujących. Zaczynamy od ostatniej nowości marki Canon, czyli modelu Canon EOS R10. To najbardziej przystępny cenowo aparat z serii EOS R, który dobrze sprawdzi się jako uniwersalny i zaawansowany aparat na początek.
W korpusie ze świetną, dopracowaną ergonomią, znajdziemy nową matrycęAPS-C o rozdzielczości 24,2 Mpix (bez stabilizacji), system Dual Pixel CMOS AF II, procesor Digic X, wizjer EVF z rozdzielczością 1,04 mln punktów i dotykowy ekran LCD. Nie zabrakło możliwości zapisu wideo 4K 60p, oraz Full HD 120p.
Canon EOS R10 dobrze leży w dłoniach, mimo że jest dosyć nieduży i lekki. Oferuje bardzo dobrą jakość obrazu. Wyróżnia się fantastyczny tryb AF, z wykrywaniem i śledzeniem twarzy oraz oczu. Do tego mamy prędkość zdjęć seryjnych 15 kl./s. z migawką mechaniczną i 23 kl./s z elektroniczną.
Mimo że Canon EOS R10 to sprzęt podstawowy to jednak o bogatych możliwościach. Aparat świetnie sprawdzi się w fotografii rodzinnej, codziennej, ale też podróżniczej, do zdjęć przyrody czy nawet amatorskiego fotografowania sportu. To dobre narzędzie do szybkiego, sprawnego filmowania, ale bez zamiaru zaawansowanej obróbki z płaskim profilem, bo takiego EOS R10 nie ma. Moim zdaniem to jeden z najciekawszych aparatów do 5000 zł.
W programie Perfect Picture nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej popularnych aparatów 2021 roku, czyli modelu Canon EOS RP. To pełnoklatkowy bezlusterkowiec, który jest mały (133 × 85 × 70 mm), lekki (485 g) i przystępny cenowo.
Sercem korpusu jest matryca CMOS o rozdzielczości 26 Mpix oraz procesor obrazu DIGIC 8. Ten duet umożliwia fotografowanie z czułością w zakresie ISO 100-102400 oraz prędkością 5.4 kl./s. Fotografie mają piękną plastykę, a korzystając z jasnego szkła, możemy uzyskać piękne rozmycie tła, trudne do osiągnięcia w smartfonach czy aparatach z mniejszymi matrycami.
Za ustawanie ostrości odpowiada moduł AF oparty na detekcji fazy z 4779 punktami AF. Canon RP ma także 3-calowy, obrotowy i dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,04 mln punktów oraz wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2 359 000 punktów i powiększeniu 0,7 x.
Canon EOS RP jest także ceniony jako budżetowy aparat do filmowania i vlogowania. Korpus Canon RP daje plastyczny obrazek i piękne rozmycie tła. System Dual Pixel AF to klasa sama w sobie. Mamy tu także ekran odchylany i obracany o 180 stopni na bocznym przegubie oraz gniazdo mikrofonowe. Aparat umożliwia nagrywanie w 4K 23.98 kl./s, (120 Mb/s, MOV, H.264), ale ze sporym przycięciem obrazu (crop 1,73x). Do tego mamy Full HD 60 kl./s (60 Mb/s). Canon EOS RP to aparat dobry na początek, który najlepiej sprawdzi się przy zdjęciach portretowych, produktowych, czy podróżniczych, lub wszędzie tam, gdzie chcemy efektownie rozmyć tło.
Najbardziej zaawansowanym aparatem w programie Perfect Picture jest Canon EOS R6. To jeden z najbardziej popularnych aparatów ostatnich lat, który oferuje ogromne możliwości, zarówno w fotografii jak i wideo. Jest często wybierany przez twórców ślubnych, reportażystów, podróżników, czy twórców hybrydowych, łączących zdjęcia z nagrywaniem filmów.
Canon EOS R6, fot. KB.
Canon EOS R6 wyróżnia się świetną ergonomią. Grip jest solidny, wszystkie przyciski i pokrętła są dokładnie, tam, gdzie trzeba. Dobre wrażenie robi znakomity wizjer (3,69 Mpix) oraz obracany, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1,62 Mpix, który ułatwia komponowanie ujęcia podczas fotografowania pod różnym kątem. Wytrzymała, odporna na warunki pogodowe obudowa chroni przed kurzem i wilgocią. EOS R6 ma także dwa gniazda kart pamięci SD UHS-II, z możliwością podwójnego zapisu.
W środku znajduje się pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 20,1 Mpix, która zapewnia genialną jakość obrazu oraz bardzo niskie szumy. Jest to w dodatku sensor stabilizowany ze skutecznością nawet do 8 EV z odpowiednimi obiektywami. Do tego trzeba dodać fantastyczny system ustawiania ostrości Dual Pixel AF II, który dobrze radzi sobie z wykrywaniem twarzy i oczu oraz ich śledzeniem.
Nie możemy zapomnieć o dużych możliwościach wideo. Canon EOS R6 pozwala nagrywać filmy 4K do 60 kl./s (minimalny crop, 340 Mbps) w 4:2:2 10-bit wewnętrznie i Full HD 120 kl./s. Jakość obrazu jest wyśmienita, a do tego mamy płaski profil C-Log i C-Log3, HDR, focus peaking, czy zebrę.
Uczestnicy Perfect Picture sięgają również po uniwersalnego malucha, czyli aparat kompaktowy Canon PowerShot G7X III.
W malutkiej obudowie o wadze zaledwie 340 g mamy nie tylko 1-calową matrycę o rozdzielczości 20 Mpix, ale też wbudowany obiektyw zoom o ekwiwalencie ogniskowej 24-100 mm z jasnością f/1.8-2.8. Do tego mamy tu 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów ekran ma oczywiście możliwość odchylenia o 180 stopni. Z boku znajdziemy także gniazdo mikrofonowe 3,5 mm.
Canon G7X III to dobry sprzęt dla vlogerów, podróżników i innych osób publikujących treści w Internecie. Możemy nazywać wideo 4K 30 kl./s lub Full HD 120 kl./s, a jakość obrazu jest dużo lepsza niż w przypadku smartfonów. To idealny kandydat na aparat dla vlogera podróżnika, który liczy każde 100 g bagażu, a chce przy tym zachować stosunkowo wysoką jakość nagrań.
W tym zestawieniu dominują aparaty z wymienną optyka, zatem nie mogło tu zabraknąć także długiej listy obiektywów. Uczestnicy wykorzystują wiele różnych szkieł, dostosowanych do bieżących potrzeb: od szerokich, przez makro, po teleobiektywy. Oto one:
Pierwsza z nich, Canon PIXMA G640, to przystępna cenowo drukarka, która doskonale nadaje się do drukowania dużej liczby zdjęć bez obramowania w wysokiej jakości i do formatu A4 w studiu, w domu lub w biurze. Sześć uzupełnianych zbiorników na atrament dostępnych w tej drukarce do wysokonakładowego druku pozwala obniżyć całkowity koszt posiadania.
Z kolei Canon imagePROGRAF Pro-1000 to profesjonalna drukarka fotograficzna drukująca przy użyciu 12 tuszy. Zapewnia doskonałej jakości wydruki nawet w formacie A2. Pigmentowy atrament jest nanoszony za pomocą wyjątkowo małych kropli o wielkości 4pl. Zdjęcia do druku mogą być przesyłane za pomocą kabla USB, Ethernet, Wi-Fi lub bezpośrednio z chmury.
Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska), a także pisał Szerokiego Kadru, fotopolis.pl czy Digital Camera Polska. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.